Sociālie uzņēmēji, pārmaiņu aģenti ar vēlmi padarīt pasauli labāku par dzīves vietu pasaulē. Mūsdienās ir moderni būt sociālajam uzņēmējam, un viņu darbam tiek pievērsta uzmanība nacionālā un starptautiskā līmenī. Bet kas ir tas, kas mudina sociālos uzņēmumus gūt panākumus? Vai tā ir vēlme padarīt pasauli labāku? Vai tā ir biznesa iespēja, kas arī radītu vērtību sabiedrībai? Vai arī tā ir motivācija uzlabot savus dzīves apstākļus?
Visā pasaulē mēs redzam piemērus, kā sociālie uzņēmēji rada novatoriskus risinājumus, kas risina dažus no vissmagākajiem izaicinājumiem, ar kuriem mēs, pasaules iedzīvotāji, saskaramies. Daži atrada risinājumus bērnu higiēnas uzlabošanai, nodrošinot ziepes par pieņemamām cenām, citi māca emocionālo inteliģenci un apkaro iebiedēšanu, bet citi sniedz mājas aprūpes un kopšanas pakalpojumus pat visattīstītākajās valstīs. Katru dienu ziņās mēs redzam jaunus piemērus.
Interese par strauji augošo sociālo uzņēmējdarbību un to, ka sociālie uzņēmumi kļūst par vēl nozīmīgāku bloku iekļaujošā darba tirgū – sava veida tiltu stratēģijas “Eiropa 2020” sociālo mērķu sasniegšanai. Tāpēc arvien svarīgāk ir radīt atbalstošu vidi topošajiem un esošajiem sociālajiem uzņēmumiem. Šī projekta mērķis ir identificēt domājošus elementus, piemēram, dažādas prasmju kopas (kompetences), vērtības un motivāciju, kas sociālajiem uzņēmējiem ir un vajadzētu iegūt, un pēc tam nodrošināt zināšanu apmaiņas iespēju.
Šajā pētījumā tiks identificēti ne tikai galvenie domāšanas elementi, kas vajadzētu būt sociālajiem uzņēmējiem, bet arī kompetences un prasmes, kas vajadzīgas, lai kļūtu par ilgtspējīgu sociālo biznesu, kas rada ietekmi. Pētījumā tiks apvienota informācija, kas iegūta no dažādiem izglītības materiāliem, starptautiskiem pētījumiem un veiktajiem zemes pētījumiem, ko veikuši projekta partneri savās valstīs: Latvijā, Lietuvā un Zviedrijā.
Lejupielādējiet ziņojumu šeiet: Study_final
Infografika: Info-graphic
Autori:
Sociālās inovācijas centrs, Latvija
Anita Stirane
Jevgenija Kondurova
Nordic Association for Social Innovation: Zviedrija
Charlotte H Carlmark
Louise Weinreder
Ulf Andersson
Skudutiskis academy: Lietuva
Loreta Stelbiene
Nijole Butkeviciene
2018
Šis materiāls tapis projekta “Sociālās uzņēmējdarbības izaugsmei būtiska domāšanas veida stiprināšana” NPAD -2017/10203 ietvaros ar Nordplus Adult programmas finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild projekta vadītājs un tas ne vienmēr atspoguļo Nordplus vai citu finansiāla atbalsta sniedzēju un ieinteresēto pušu viedokli.