Kopā pretī panākumiem: Kā darbojas pūļa finansējums?

 

10.aprīlī Vācijas vēstniecībā notika prezentācija „Kopā pretī panākumiem: Kā darbojas pūļa finansējums?”, kur Vācijas pūļa finansējuma platformas “Startnext” dibinātājs un izpilddirektors Deniss Bartelts stāstīja vācu un latviešu uzņēmējiem un NVO sektora pārstāvjiem par savu pieredzi.

“Startnext” ir lielākā pūļa finansējuma platforma radošām un ilgtspējīgām idejām, projektiem un jaunuzņēmumiem Vācijā, Austrijā un Šveicē. Tā darbojas kopš 2010. gada.

Platformas statistika izskatās šādi:

  • 40 720 857 € – pūļa ieguldījums
  • 4635 – veiksmīgi projekti
  • 000 – lietotāju mājaslapā

Atbalstīt kādu ideju var jebkuras valsts iedzīvotājs, bet īsteno projektus tikai vācieši. Ir vairāki veidi, kā mājaslapas apmeklētāji var atbalstīt projektu – brīvprātīgi ziedojot, ziedojums ar atlīdzību (saņemot pretī kaut ko, piemēram, preci, ko idejas autori sola saražot), kā aizņēmums, iegūstot vēlāk procentus vai akcijas. Deniss Bartelts norādīja, ka Vācijā tie īstenoti visi četri veidi, kaut gan Latvijā varētu būt populāri pirmie divi.

Pati platforma pārtiek no fiksētas komisijas maksas un brīvprātīgas sadarbības, kur ikviens atbalstītājs var izvēlēties noziedot platformai, vai arī jaunie uzņēmēji var atbalstīt pēc savas idejas veiksmīgas realizēšanas.

Piešķirot finansējumu idejai, no uzņēmuma puses netiek pārbaudīts, kā šī nauda tiks izmantota nākotnē, jo pūļa finansējums balstās uz uzticību. “Startnext” dibinātājs uzsvēra, ka viņu mērķis ir rosināt motivāciju, vairot pieredzi un iedvesmot cilvēkus. Savukārt pūlis pats kontrolē, lai viss norisinātos godīgi, piemēram, paši ziņo, ja apsolīta atlīdzība netiek izmaksāta. Taču šādu projektu platformas pieredzē neesot bijis, un vispār 55 % no visām idejām ir veiksmīgas (tajā pašā “Kickstarter” šis pats rādītājs ir tikai 35 %).

Ieteikumi jaunajiem inovatoriem un uzņēmējiem, ko platformas dibinātājs sniedza prezentācijas laikā:

  • īsi un kodolīgi izklāstīt savu ideju;
  • obligāti ievietot video (ne vairāk par 3 minūtēm) un pievienot fotogrāfijas;
  • autentiskums un godīgums;
  • norādot mērķa budžetu, ņemt vērā, ka tam jābūt sasniedzamam, bet vienmēr idejai ir vajadzīgs lielāks finansējums nekā iepriekš domā;
  • ilgtspējīga eksistence.

Uzņēmums arī ir izstrādājis rokasgrāmatu iesācējiem ar ieteikumiem un veiksmes faktoriem pūļa finansēšanas projektam. Vairāk par projektiem un veiksmes stāstiem var uzzināt www.startnext.com

Startnext_Logo_gruen_weiss

Jūs varētu interesēt arī sekojošais...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *