“Lietu interneta” samits Lisabonā un kā “lietu internetu” izmantot sociālo izaicinājumu risināšanā

5. maijā man bija iespēja apmeklēt “Lietu interneta (LI) sumitu” Lisabonā (Internet of Things (IoT) summit). Līdz ar lielajiem datiem (Big Data) šis ir vēl viens modes termins tehnoloģiju pasaulē, un ne bez iemesla:

Visa internets (the Internet of everything) ietekmēs sabiedrību 5-10 reizes vairāk nekā pats internets.
Cisco CEO Džons Čambers (John Chambers)

un

[..] Eksperti vērtē, ka līdz 2020. gadam LI veidos gandrīz 50 biljoni objektu.
Vikipēdija – Lietu Internets (angļu valodā)

Kas tad ir lietu internets?

Atsaucoties uz Vikipēdijas definīciju:

Lietu internets (LI) ir fizisku objektu tīkls – ierīces, transportlīdzekļi, ēkas un citi priekšmeti -, kurā ir iestrādāta elektronika, programmatūra, sensori un tīkla savienojamība, kas ļauj šiem objektiem apkopot un apmainīties ar datiem.[1]  LI ļauj uztvert un kontrolēt šos objektus attālināti, izmantojot esošā tīkla infrastruktūru,[2] radot iespējas tiešākai fiziskās pasaules integrācijai datoru balstītās sistēmās, tādējādi uzlabojot efektivitāti, precizitāti un ekonomisko labumu.
Vikipēdija – Lietu Internets (angļu valodā)

Šie tīkla veidi jau tiek pielietoti dažādās jomās, piemēram:

 • vides novērošanā (gaisa vai ūdens kvalitātes, augsnes stāvokļa noteikšanai vai pat zemestrīču vai cunami agrīnās brīdināšanas sistēmās avārijas dienestiem);
 • infrastruktūras apsaimniekošanā, piemēram, tiltu, dzelzceļu u.c. infrastruktūrās, kur LI signalizē par jebkurām izmaiņām šajās struktūrās, kas varētu apdraudēt drošību un palielināt risku; apstrādes rūpniecībā, lai atsekotu un vadītu iekārtas un aktīvus;
 • enerģijas pārvaldībā, lai optimizētu enerģijas patēriņu kopumā;
 • medicīnas un veselības aprūpes sistēmās attālinātai veselības novērošanai un ārkārtas situāciju izziņošanas sistēmās,
 • transportēšanā, lai veicinātu ‘gudrāku’ satiksmes kontroli un autostāvvietu pārvladību;
 • un daudzos, daudzos citos pielietojumos.

Šie tīkli ir neobligāti savienoti ar globālo internetu, LI sistēmas var darboties arī tikai vietējos tīklos.

LI progress ir saistīts ar zemo enerģijas patēriņa ierīču un tīklu tehnoloģiju attīstību, kā arī aizvien mazākām ieviešana izmaksām.

 

LI samita pielietošanas piemēri un prezentācijas

Samita laikā dalībniekiem bija iespēja ne tikai apmeklēt interesantas prezentācijas, bet arī iepazīties ar Portugāles startupiem un to LI tehnoloģijām un risinājumiem.

Viens no interesantākajiem atklājumiem bija dizains, izmantojot biomimikrijas (biomimicry) pieeju – “pieeja inovācijām, kuras mērķis ir meklēt ilgtspējīgus risinājumus cilvēces izaicinājumiem, atdarinot laikā pārbaudītos dabas modeļus un stratēģijas” (avots: Biomimicry Institute). Par šo pieeju stāstījas Karlos Rego (Carlos Rego), Dizaina vadītājs un biomimikrijas speciālists no Logoplaste Innovation Lab. Viņi izmantoja biomimikrijas pieeju, lai izstrādātu Ecover pudeli, kas tai pat laikā ir arī okeāna plastikas projekts, kura ietvaros notiek sadarbība ar zvejniekiem, lai attīrītu jūras un okeānus no plastmasas.

Citi interesanti LI pielietojumi, kas tika demonstrēti samita laikā, bija:

 • CleenBeen, kuri pārveido roku higiēnas atbilstības sistēmu: balstoties uz sensoru informāciju, tā sniedz atgriezenisko saiti reālā laikā par roku higiēnas statusu. Šobrīd tā tiek testēta slimnīcā ar mērķi samazināt negadījumu skaitu, kas saistīti ar slimnīcās izraisītajām infekcijām,
 • Sensefinity darbojas pie vairākiem LI projektiem, kuru vidū ir arī Smart Farm ar mērķi noskaidrot, kā aitu piena kvalitāti ietekmē tas, kādos laukos aitas barojas.
 • CoolFarm, kas uzlabo un veicina iekštelpu dārzniecību
 • Primelayer, kas specializējas atklātā pirmkoda mākoņarhitektūras ģeogrāfiskajās informācijas sistēmās, koncentrējoties uz izglītības, sociālajiem un demogrāfiskajiem pētījumiem, sporta objektiem, civilo aizsardzību. Viņi ir izstrādājuši divas atvērtā koda tehnoloģijas, kas šobrīd atrodas izmēģinājuma stadijā: RISE (Remote Intelligent Sensor for Environment and Civil Protection) un SOUL Platform (Sensor Observation of Urban Life),
 • Optishower – risinājums, kas optimizē dušas ūdens un enerģijas patēriņu, kas, savukārt, man atgādināja par citu projektu, lai saglabātu ūdeni – izlietne roku mazgāšanai, kurā ūdens izplūst no zivju akvārija (fishbowl faucet for the sink to wash hands),
 • un daudzi citi.

LI ‘tumšā puse’

Bet līdzīgi, kā ar jebkuru citu tehnoloģisko jauninājumu, kas strauji aug un attīstās, tas saņem arī kritiku, kā arī domas līderi pievērš sabiedrības uzmanību, ka LI jomā ir nepieciešami regulējumi, lai sekmētu tā labo ietekmi un mazinātu potenciālos kaitējumus.

Piemēram, Filips. N. Hovards (Philip N. Howard), profesors un autors, raksta, ka LI piedāvā milzīgu potenciālu pilsoņu spēcināšania, padarot valdību pārredzamāku un paplašinot informācijas pieejamību. Tomēr Hovards arī brīdina, ka tajā pašā laikā ne tikai privātuma apdraudējumi ir milzīgi, bet arī – potenciāls sociālajai kontrolei un politiskajai manipulācijai.[Avots] Drošības apsvērumi (security considerations) un attiecīgajo regulējumu izaicinājumi (the challenges of relevant regulations) arī tiek apspriesti, kā arī ietekme uz vidi, ieviešot LI, tā kā lielākā daļa attiecīgi nepieciešamās elektronikas satur smagos un retos metālus, kā arī toksiskas sintētiskās ķīmiskās vielas, un šo vielu efektīva pārstrāde vēl neeksistē.

LI sociālajam labumam

Neskatoties uz LI ‘tumšajām pusēm’, daudzi LI ideju projekti tiek izstrādāti un ieviesti tiecoties uz labo sociālo ietekmi, piemēram, Cisco grupas darbinieki Francijā izstrādājuši gudrās nūjas akliem cilvēkiem (smart stick for blind people), atkalizmantojot dažādus pilsētās jau izvietotos sensorus.

https://youtu.be/X8719XdBB9o

The Young Innovators Competition have calls for topic specific innovations to harness Big Data and also IoT technologies for good. For instance, here is the shortlist for ideas in the health sector.

Vairāk par LI:

Foto (c): Main Hub – Innovation

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *