#EmPaci runā: Līdzdalības budžetēšanai būt!

Kā viens no EmPaci projekta partneriem, Sociālās inovācijas centrs 18. un 19. martā piedalījās projekta partneru tikšanās pasākumos, kuru laikā tika runāts par līdzdalības budžetēšanas ieviešanas progresu projekta partnervalstīs. Šoreiz jau tradicionālo šim pandēmijas laikam tiešsaistes tikšanos vadīja Tamperes Universitātes pārstāvji, iesaistot gan projekta partnerorganizācijas, gan ārējos ekspertus un sabiedriskās organizācijas, kas ir ieinteresētas līdzdalības budžeta ieviešanā un prakses uzlabošanā.

Tikšanās sākās ar partneru dalīšanos līdzdalības budžetēšanas pieredzē, kuras laikā tika prezentēti budžetēšanas pilotprojekti Lahti un Riihimäki pašvaldībās (Somija), Butzovas pilsētā (Vācija), Vidzemes plānošanas reģionā (Latvija), Bielsko-Biala pilsētā (Polija), Rietavas un Telšai (Lietuva) un Moskovskaja Zastava un Suoyarvskoye reģionu (Krievija) pašvaldībās. Projektā iesaistītajām pašvaldībām un plānošanas reģioniem ir visai atšķirīga pieredze līdzdalības budžetēšanā, jo atšķiras gan komunikācijas veidi ar iedzīvotājiem, gan iesaisti veicinošie pasākumi, gan līdzdalības budžetēšanas mēŗķa grupas, gan iesniedzamo projektu tematiskie novirzieni, gan arī procesi, kas raksturo pieteikumu iesniegšanu, apstrādi, iedzīvotāju balsojumu un ideju realizāciju. Piemēram, Rietavas pašvaldība ir izstrādājusi līdzdalības budžetēšanas simulāciju vidusskolā, aicinot jauniešus pieteikt idejas pilsētvides uzlabošanai, par ko varēja nobalsot ikviens Rietavas iedzīvotājs. Vidzemes plānošanas reģions fokusējas uz projektiem kultūras jomā. Butzovas līzdalības budžets 2020.gadā pilotēja interesantu balsošanas sistēmu, kurā ikviens balsotājs varēja atdot 5 balsis vienam projektam vai sadalīt tās vairākiem projektiem. Neskatoties uz pandēmijas ierobežojumiem, vairākas pašvaldības 2020.gadā ir ieviesušas līdzdalības budžetēšanas balsojumus ne tikai elektroniski, bet arī klātienē, sasniedzot lielāku un vidēji vecāku cilvēku skaitu.

Nākošajās tikšanās dienā projekta partneri iekšēji pārrunāja EmPaci projekta gaitu, plānojot pilotējošo pašvaldību labās prakses nodošanas pasākumus. Projektā tiek plānots apkopot pašvaldības pieredzes stāstus un, papildinot ar izglītojošiem atbalsta materiāliem, izplatīt tos tiešsaistē, iesaistot arī pašvaldības, valsts un nevalstiskās organizācijas visā Baltija jūras reģionā un ārpus tā. Pašlaik norisinās arī darbs pie vadlīniju izstrādes līdzdalības budžetēšanas ieviešanas atbalstam – tās saturēs projekta laikā izpētīto un izmēģināto attiecībā uz iedzīvotāju iesaisti budžetēšanā.

Viena no svarīgākajām starptautiskās partneru tikšanās daļām bija pirmais EmPaci projekta veidotais starptautiskais tīklošanās pasākums Baltijas jūras reģiona organizācijām, kas interesējas par līdzdalības budžetēšanu. Pasākums norisinājās 18.martā un tā mērķis bija apmainīties ar idejām un pieredzes stāstiem, kā arī iepazīties ar līdzdalības budžetēšanas ekspertiem Baltijas jūras reģionā. Pasākumu vadīja EmPaci projekta partneri no Somijas, Dr. Lotta-Maria Sinervo un Annukka Heinonen, kas projektā darbojas kā pieredzējuši līdzdalības budžetēšanas eksperti, palīdzot citiem projekta partneriem iniciatīvu ieviešanā. Pasākuma laikā notika vairāku pašvaldību pārstāvju prezentācijas par līdzdalības budžetēšanu, kam sekoja tiešsaistes darbnīca, kuras mērķis bija apmainīties ar idejām par to, kā efektīvāk iesaistīt pēc iespējas vairāk iedzīvotāju, kā tos atbalstīt un motivēt līdzdalības budžeta plānošanā. Pasākumā piedalījās arī  VARAM un ManaBalss.lv pārstāvji no Latvijas.

Arī Latvijā līdzdalības budžetēšanas jautājums pašlaik ir ārkārtīgi aktuāls, jo ar Vietējo pašvaldību likumu tika pieņemts, ka 2023.gadā visās Latvijas pašvaldībās būs jāievieš līdzdalības budžetēšanas procesi. Tas nozīmē, ka EmPaci projekta izstrādātie materiāli ir Latvijas kontekstā aktuāli kā vēl nekad iepriekš. EmPaci projektu pārstāvošie partneri – Sociālās Inovācijas Centrs un Vidzemes plānošanas reģions – martā ir iesaistījušies pārrunās ar VARAM, kurās atklājās, ka tieši šobrīd notiek intensīvs darbs pie līdzdalības budžetēšanas platformas izstrādes nacionālā līmenī. Platforma nākotnē nodrošinās pašvaldībām elektronisku līdzdalības budžetēšanas funkcionalitāti, kas ir pieejama ikvienam. Projekta partneri dalījās ar zināšanām, kontaktiem un materiāliem, kas ministrijas pārstāvjiem varētu būt noderīgi, plānojot tehniskos platformas izstrādes darbus, kā arī konceptuāli izstrādājot vadlīnijas līdzdalības budžetēšanas ieviešanai Latvijas pašvaldībās.

Sekojiet mūsu tīmekļa vietnei www.empaci.eu, lai uzzinātu vairāk par EmPaci projektu un jaunākajiem izstrādātajiem dokumentiem vai iesaistīto valstu partneru jaunumiem. Līdzdalības budžeta veidošana ir demokrātiskas lēmumu pieņemšanas process,  kurā ikviens iedzīvotājs var piedalīties pašvaldības vai valsts budžeta plānošanā un ieviešanā. Baltijas jūras reģionā līdzdalības budžetēšanas procesu ir pilnā mērā apguvušas neskaitāmas pašvaldības. Ja esi ieinteresēts saņemt atbalstu sava līdzdalības budžeta iniciatīvas attīstīšanai, sazinies  ar savas valsts vai tuvāko EmPaci partneri. Vairāk par projektu var uzzināt www.empaci.eu tiešsaistes vietnē.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *