Technologies and tools for social good

SIC mērķis ir veicināt dažādu tehnoloģiju un rīku izmantošanu ilgtspējīgiem, atbildīgiem un efektīviem risinājumiem, kuri veicina katra sabiedrības locekļa labklājību un/vai pievērš sabiedrības uzmanību un motivē meklēt risinājumus izaicinošajām un sarežģītajām problēmām.

TechSoup Global un medija “The Guardian” Globālais attīstības profesionāļu tīkls (Guardian’s Global Development Professionals Network) 2013. gada globālajā ziņojumā “Tehnoloģijas labklājībai: labdarības organizāciju inovatīvā tehnoloģiju izmantošana” (lejupielādēt PDF) iedala minētās tehnoloģijas sekojošajās kategorijās:

 1. Mobilās tehnoloģijas: dažādas mobilās ierīces, sākot no lētākajiem un vienkāršākajiem sarunu un teksta telefoniem līdz viedtālruņiem un planšetdatoriem.
 2. Izsekošanas tehnoloģijas: GPS vai citas uzraudzības sistēmas, ar kuru palīdzību izseko cilvēkus un preces.
 3. Kartografēšanas tehnoloģijas: Rīki, kas organizē ģeogrāfiskos datus un nodod datu kopas digitālajām kartēm.
 4. Datu vadības tehnoloģijas: Rīki liela apjoma datu apstrādei vai administratīvo funkciju uzlabošanai.
 5. Sociālie mediji un ‘pūļieguve’ (crowdsourcing): Datu vākšanau no atklātajiem avotiem.
 6. Radio/TV: Šo divu nozimīgo mediju izmantošana jaunajos veidos attīstības reģionos pasaulē.
 7. Tulkošanas rīki: Ātra vai tulītēja tulkošana, izmantojot tehnoloģiju un ‘pūļieguves’ (crowdsourcing) kombināciju.
 8. Mākoņtehnloģijas: Tehnoloģijas, kuras sniedz iespēju piekļūt programmatūrai un informācijai, izmantojot internetu cietā diska vai datortīkla vietā.
 9. Portatīvie tīkli: Pārvietojamās ierīces, no kurām var izveidot tūlītēju interneta savienojumu vai telekomunikāciju tīklus.
 10. Dronu tehnoloģijas: Bezpilota lidaparāti, kurus izmanto, lai pārvarētu infrastruktūras deficītu.

Minētās kategorijas vēl var paplašināt ar ievērojamajiem sasniegumiem robotikā un 3D printēšanas tehnoloģijas un to pielietojumiem.

Noteikti jāpiemin arī Techchange vietnē publicētā stastika, kas norāda uz tehnoloģiju un to inovatīvajiem potenciāliem: 

vairāk nekā 90% pasaules ir noklāts ar mobīlo sakaru tīklu, 30% pasaules ir pieeja globālajam tīmeklim,

un ir izstrādāti daudz un dažādi rīki, lai veicinātu mācīšanos un sadarbību, pārveidot konfliktus, cīnītos ar slimībām, uzraudzītu vēlēšanas, izplatītu pārtiku utml.

Uzskaitot konkrētus piemērus, var minēt sekojošus:

 • pūļa finansējuma‘ (crowdfunding) tīmekļa vietnes, kas savieno cilvēkus ar projektu idejām un cilvēkiem, kuri ir gatavi ziedot šo projektu realizācijai, piemēram, KickStarter vai Indiegogo;
 • rīki, ar kuru palīdzību ātri un samērā vienkārši var izveidot tiešsaistes veikalus, tādā veidā sniedzot iespēju sociālajiem uzņēmējiem piedāvāt preces un pakalpojumus tiešsaistē un samazināt saimnieciskās darbības izmaksas;
 • Facebook un Twitter sociālie tīkli tiek bieži izmantoti dažādām sociālajām kampaņām: izpratnes un informētības veicināšanai par konkrētiem jautājumiem vai līdzekļu vākšanai, piemēram, nesen plašu rezonansi ieguvusī #NoMakeUpSelfie kampaņa, kuras ietvaros sievietes publicēja savus ‘dabiskos’ selfijus bez kosmētikas vēža pētniecības līdzekļu vākšanas kampaņai, plašāk var lasīt medija “Time” rakstā “#NoMakeupSelfie Brings Out the Worst of the Internet for a Good Cause“;
 • vairāki izglītošanās resursi ir kļuvuši pieejami tiešsaistē un ļoti bieži bez maksas: viens no pirmajiem šādiem resursiem ir bijis “The Khan Academy“, kas iedvesmojis UdacityCourseraOpenUpEd, kuri šobrīdz piedāvā pasaules vadošo universitāšus kursus. Citi tiešsaistes resursi, savukārt, specializējas tieši izglītošanā, kas veicina sociālās pārmaiņas, kā piemēram Techchange un Acumen+;
 • atklātā koda mājas konstruktors wikihouse, kura mērķis ir ļaut ikvienam uzprojektēt, lejupielādēt un ‘izprintēt’ CNC-izgrieztās mājas un komponentes, kuras var samontēt ar minimāli nepieciešamajām formālajām prasmēm vai apmācību;
 • plašs tehnoloģiju klāsts arī tiek izstrādāts, lai atvieglotu un padarītu pieejamu un vairāk efektīvu dažāda veida medicīnisko diagnosticēšanu vai uzlabotu dzīvi cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām, piemēram,  acu izmeklēšana, izmantojot viedtālruni (TED runa), vai  bioniskie locekļi, kas ļauj personai atkal dejot un nodarboties ar klinšu kāpšanu (TED runa).

Vairākiem populārajiem tiešsaistes tehnoloģiju medijiem, piemēram, MashableTechcrunch vai White Fuse, ir izdalīta pat atsevišķa tēmu kategorija – sociālā labklājība, sociālais labums, kuras ietvaros tiek publicēti dažādi raksti un jaunumi par šo tēmu.

Cits pieminēšanas vērts resurss ir interaktīvā tīmekļa vietne Social Tech Guide, kas uzskaita 100 digitālo tehnoloģiju izmantošanas piemērus sociālajā inovācijā.

Kā arī aicinām apskatīt zemāk uzskaitītos resursus papildus informācijai un piemēriem, kā izmantot tehnoloģijas un rīkus sociālajai labklājībai.

Foto: NASA/MSFC/David Higginbotham

The Social Tech Guide created by Nominet Trust 0

Sociālo tehnoloģiju ceļvedis – pasaules iedvesmojošākās sociālās inovācijas, kurās izmantotas digitālās tehnoloģijas

Sociālo tehnoloģiju ceļvedi ir apkopojusi un izveidojusi organizācija “Nominet Trust“, kurā interaktīvā veidā ir uzskaitītas pasaules iedvesmojošākās sociālās inovācijas, kurās izmantotas digitālās tehnoloģijas. Šis ceļvedis sniedz iespēju mācīties no pionieriem, kuri izmanto digitālās tehnoloģijas, lai ienestu...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *