Sociālās mākslas – labdarības projekts “Dzīves upe”

„Dzīves kvalitāti veido būšanas, piederēšanas un mīlēšanas kopsumma.”

(Erik Allardt)

Biedrība “Sociālās inovācijas centrs” (SIC) sadarbībā ar organizāciju Ladies’ Circle Latvia (LCL) un Pašvaldības aģentūras „Ķekavas sociālās aprūpes centrs” “Pieaugušo ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centru” ir uzsācis īstenot projektu “Dzīves upe”.

Sociālā atstumtība un sociālā iekļaušana, kāpēc tie ir svarīgi mūsdienās. Sociālajai atstumtībai, procesam, kurā indivīds dažādu apstākļu dēļ nespēj pilnībā vai daļēji iekļauties sabiedrībā un piedalīties sabiedrības ekonomiskā, sociālā un kultūras dzīvē, jo īpaši ir pakļauti veci cilvēki. Latvijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, ir vērojama sabiedrības novecošanās. Liela daļa no mums dzīvo ilgāk nekā jebkad agrāk. Dzimst mazāk bērnu. Tāpēc pieaug un nākotnē ievērojami palielināsies to cilvēku proporcionālais īpatsvars, kuriem ir pāri 60. Prognozes paredz, ka līdz 2030.gadam ES pilsoņu skaits vecumā no 65 līdz 80 gadiem pieaugs par 40%. Pārāk bieži vecie cilvēki tiek uztverti kā slogs un drauds (pensiju, veselības un aprūpes sistēmām), nevis sasniegums un priekšrocība ikvienam indivīdam un sabiedrībai kopumā. Tāpat arī novērojam sabiedrības noslāņošanās vecuma dēļ, iztrūkstot iespējām un interesei veidot saziņu ar vecāko paaudzi, tādā veidā nevis veidojot iekļaujošu, viengabalainu un atbalstošu sabiedrību, bet pastiprinot atstumtību un izolētību.

LCL biedrēm, apciemojot centrā dzīvojošos cilvēkus un pavadot kopā laiku sarunās par dzīvi, radās ideja šo cilvēku stāstus pierakstīt un radīt foto izstādi, lai arī citi cilvēki uzzinātu, cik dzīves pieredzējuši un sirdī bagāti cilvēki mīt tepat starp mums.

SIC no 2016.gada 1.augusta līdz 2018.gada 31.janvārim īsteno Erasmus+ KA1 mobilitātes projektu “Māksla kā iespēja”, kura ietvaros SIC ir uzņēmies izaicinājumu popularizēt sociālo mākslu (social art, social artristry) kā tādu disciplīnu, kas meklē ilgtspējīgus, atbildīgus un efektīvus risinājumus, kuri veicina katra sabiedrības locekļa labklājību un/vai pievērš sabiedrības uzmanību un motivē meklēt risinājumus izaicinošām un sarežģītām problēmām, saistītām ar invalīdu, nabadzīgo, bezdarbnieku, imigrantu un citu maz pārstāvētu sabiedrības daļu jautājumiem un problēmām, palielinot sabiedrības sociālo un pilsonisko, kā arī personisko izaugsmi. Projekta mērķis ir iegūt zināšanas par sociāli orientētu mākslas projektu realizēšanu un partnerības veidošana turpmākai sadarbībai sociālās mākslas virziena attīstīšanai Latvijā.

Iesaistīšanās projektā “Dzīves upe” SIC nozīmē īstenot kaut nelielu daļu pieredzes apmaiņas mobilitātē Itālijā iegītās pieredzes un ienest tās Latvijā tiešā veidā – īstenojot līdzīgu piemēru Vinjolā, Itālijā Azienda Pubblica di Servizi alla Persona  iepazītajam sociālās mākslas piemēram, kur nespējīgo ļaužu aprūpes centra telpas tika izveidotas kā savdabīga izstāžu zāle ar mērķi veicināt vietējās sabiedrības integrāciju un paaudžu saliedētību, īpaši pievēršot uzmanību ļaudīm, kas mitinās šajās iestādēs.

 Projekts “Dzīves upe” ļaus iepazīt un izgaismot Ķekavas novada veco ļaužu dzīvesstāstus, paraudzīties uz vecumu kā vērtību un vēstures daļu, atveidot stāstus par un ap cilvēkiem kā daļu no novada vēstures un tagadnes. Bilžu izstādīšana pansionāta telpās rada situāciju, kas sniedz iespēju novada iedzīvotājiem “būt tuvāk”, ieiet pansionātā, pārkāpjot baiļu un potenciāli noliegšanas slieksni, apzināties, ka blakus ir gan tāda vieta, gan ļaudis un ka tā ir novada daļa. Rezultātā tiek veicināta vietējās sabiedrības un paaudžu integrāciju.

Projekts tiks īstenots trīs posmos. Pirmais posms ilgs no 2017.gada oktobra līdz decembrim un otrais posms ilgs no 2018.gada janvāra līdz maijam, abi šie posmi tiks noslēgti katrs ar 10 stāstu un fotogrāfiju ekspozīciju centra telpās.

Esat laipni aicināti uz izstādes atklāšanu Ķekavas sociālās aprūpes centra (Gaismas iela 19, k.8, Ķekava, Ķekavas pag., Ķekavas nov.) 3. stāvā 2017. gada 14. decembrī plkst.16:00.

20171128_113050 IMG-20171128-WA0015 IMG-20171128-WA0003

2018.gada vasarā izstādi plānots pārcelt uz citām publiskām telpām Ķekavā, kur izstāde būs pieejama lielākam apmeklētāju skaitam, kā arī kā savdabīgs makslas un vēstures piemineklis sniegs informāciju par novada ļaudīm jaunajai paaudzei, aicinot izstādi apmeklēt skolēnus.

Savukārt trešais posms tiks īstenots periodā līdz 2018.gada novembrim, sagādājot sociālās aprūpes centra iemītniekiem īpašu dāvanu – simtgades grāmatiņu – brošūru, kurā tiks apkopoti gan visi stāsti, gan fotoattēli – simt gadu Latvijai, simt lappušu dzīvesstāstu Ķekavai!

Jau 25 gadus Latvijā darbojas organizācija Ladies’ Circle Latvia, kuras moto ir “Draudzība un palīdzība”. Starptautiski šī sieviešu klubu kustība pazīstama jau vairāk nekā 65 gadus, Latvijā Lēdiju klubs Latvija darbojas no 1992. gada.

LCL kontakti:

Biedrība „Lēdiju klubs LCL” http://www.ladiescircle.lv/ info@ladiescircle.lv

+371 28292518 (Ilze Jurjāne)

Projekta vadītāja Anita Stirāne, “Sociālās inovācijas centrs”

anita.stirane@socialinnovation.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *