PASĀKUMS | Saruna Alsungā par risinājumiem jauniešu iesaistei sociālajā uzņēmējdarbībā
InDigiSE projekta ietvaros varējām tikties ar Kuldīgas novada novadniekiem patiesi iedvesmojošā pasākumā “Kā veicināt jauniešu iesaistīšanos sociālajā uzņēmējdarbībā?”. Tas notika 2022. gada 14. jūnijā Alsungā un pulcēja vietējos aktīvistus, jaunatnes darbiniekus un citus NVO pārstāvjus. Pasākums izrādījās ļoti vērtīgs apmeklētājiem, jo ļāva atklāt dažādas priekšrocības, ko sociālā uzņēmējdarbība kā prasmju kopums var sniegt jauniešu individuālajai attīstībai, kā arī deva vietu diskusijām par vietējām problēmām un iespējamiem risinājumiem.
Alsungai un Kuldīgas reģionam kopumā raksturīgi lauku reģioniem raksturīgi jauniešu jomas izaicinājumi. Īpaši tagad, pēc pandēmijas gadiem, jauniešu vēlme iesaistīties jebkāda veida aktivitātēs ir samazinājusies, un arī samazinājusies viņu interese socializēties klātienē. Ņemot vērā mazo jauniešu skaitu šajā reģionā, jebkura tipa jauniešu izglītībā iesaistītajiem speciālistiem ir lielas grūtības motivēt viņus atiet no ekrāniem un piedalīties pasākumos. Turklāt, jauniešus pamatā motivē aktivitātes, kas sniedz tūlītēju gandarījuma sajūtu. Tāpēc daudzām piedāvātajām aktivitātēm ir nepieciešama gudra un stratēģiska pieeja, lai veicinātu viņu interesi.
Šie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc Sociālo inovāciju centrs nolēma šo darbnīcu vadīt tieši Alsungā. Diskusijās ar dalībniekiem, šie apsvērumi izrādījās atbilstoši situācijai, un viņi pie kopīga galda varēja apzināt vietējai kopienai iespējamos risinājumus. Un tomēr, tā bija tikai noslēdzošā (un interaktīvākā) daļa pasākumam, kas pamatā bija vērsts uz InDigiSE projekta rezultātu prezentēšanu.
Visa pēcpusdiena tika strukturēta, virzoties no vispārīgas informācijas uz fokusētāku, lokālu skatījumu. Sākot ar Māras Skujas prezentāciju par jauniešu uzņēmējdarbību Latvijā, saruna virzījās uz iespējamo risinājumu skaidrošanu jauniešu iesaistīšanai. Ar lielu interesi dalībnieki apguva un pēc tam grupās izvērtēja sekojošus rīkus:
- vadlīnijas “Kā stimulēt sociālo uzņēmējdarbību ar neformālās un ikdienas izglītības metodēm”
- rokasgrāmata par sociālās uzņēmējdarbības inovāciju nometnes metodiku
- bezmaksas izglītojošs resurss Socialenterprisebsr.net
Balstoties uz atsauksmēm, iespējams teikt, ka pasākums bija lielisks iedvesmas avots visiem dalībniekiem, jo daudziem sociālās uzņēmējdarbības tēma bija jaunums. Tajā skaitā, arī izpratne par ieguvumiem, ko tā sniedz jauniešu prasmju attīstībā. Noslēdzot pasākumu, daži jautājumi joprojām palika neatbildēti, taču sarunas dalībnieki bija motivēti ielūkoties iespējās, ko mūsu piedāvātā pieeja varētu sniegt.
Diskusijas galvenās atziņas iespējams lejuplādēt ŠEIT.
PAR PROJEKTU
InDigiSE mērķis ir radīt uz jauniešiem orientētus, inovatīvus izglītības rīkus, lai attīstītu uzņēmējdarbības kompetenci sociālās ekonomikas jomā un iesaistītu jauniešus sociālajā uzņēmējdarbībā. Tas sākās 2020. gada 1. aprīlī un tiks pabeigts 2022. gada 30. jūnijā. Šajā projekta beigu posmā izveidotie rezultāti (vadlīnijas, rokasgrāmata un vietnes jauniešu sadaļa) tiek prezentēti potenciālajiem labuma guvējiem un izplatīti visā jaunatnes darbinieku vidū. Taču pavisam drīz aktivitātes beigsies un partneri sāks izvērtēt projekta rezultātu pozitīvo ietekmi. Vairāk par to lasi ŠEIT.
Šī publikācija ir sagatavota projekta INDIGISE ietvaros. Tajā atspoguļotie viedokļi ir autora atbildība un neatspoguļo Eiropas Komisijas oficiālo nostāju.