SIC LATVIA

Nospiediet "Enter", lai iegūtu rezultātus

INTERVIJA | Ar mūsu projektu vadītāju Ievu Miltiņu

NVO nama ziņas” marta numurā iepazīstina ar biedrību “Sociālās inovācijas centrs”, kuras darbības pamatmērķis ir virzīt sociālo inovāciju Latvijā un Baltijas jūras reģionā. Lai uzzinātu, ko nozīmē sociālā inovācija un iepazītos ar biedrības darbību plašāk, uz sarunu tika aicināta biedrības projektu vadītāja Ieva Miltiņa. Zemāk iespējams iepazīties ar intervijas saturu.

Lūdzu īsumā pastāstiet, kas ir sociālā inovācija?

Šis ir sarežģīts un reizē vienkāršs jautājums. Patiesība ir tāda, ka ikkatrs no mums ir sastapies ar sociālo inovāciju vismaz vairākas reizes mūžā, bet reti kurš labi izprot šī jēdziena nozīmi. Pat zinātniekiem pasaulē nav vienotas
definīcijas, bet īsumā to iespējams skaidrot kā konkrētā vietā un laikā radītu, ieviestu jauninājumu, kas risina kādu sabiedrības vai tās grupas problēmu. Arvien vairāk cilvēki atpazīst sociālās uzņēmējdarbības jēdzienu – daudzi no
šādiem uzņēmumiem ir sociālo inovāciju ieviesēji, bet tikpat labi tā var notikt arī valsts institūcijās, kopienā vai nevalstiskajās organizācijās.

Kā un kāpēc radās biedrība “Sociālās inovācijas centrs”? Kādas ir galvenās biedrības darbības jomas?

Diemžēl tās radīšanas brīdī nebiju vēl iesaistījusies, taču kolēģes saka, ka galvenā motivācija, to dibinot, esot bijusi tieši iespēja darīt kaut ko noderīgu sabiedrības labā un pašiem risināt izaicinājumus, kuru risināšanai citos sektoros būtu nepieciešams daudz ilgāks laiks. Savukārt, cauri gadiem un šobrīd mūsu organizācija darbojusies pamatā starptautiskajos projektos un galvenās tēmas ir bijušas saistītas ar sociālo uzņēmējdarbību, sabiedrības iesaisti un arī virkni aizraujošu sociālo inovāciju. Var teikt, ka galvenā darbības
joma ir nevalstisko un citu organizāciju stiprināšana, radot jaunus risinājumus un pieejas darbam.

Pastāstiet, par biedrības projektiem, notikumiem vai pasākumiem šo gadu laikā, par kuriem ir patiess prieks un gandarījums, ar kuriem lepojaties?

Lai arī detaļās par pirmssākumiem labāk varēs pastāstīt Renāte Lukjanska, kas ir organizācijas vadītāja kopš tās dibināšanas, pēdējos padsmit gados “Sociālās inovācijas centrs” ir piedzīvojis daudz aizraujošu notikumu. Piemēram, savulaik piedalījāmies Latvijas sociālās uzņēmējdarbības likuma izveidē un tagad tas pastāv jau piecus gadus, atbalstot un veicinot tādu uzņēmumu darbību, kam rūp sabiedriskais labums. Es personīgi īpaši lepojos ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta rezultātiem, kura ietvaros pagājušā gadā izstrādājām informatīvus materiālus un mājaslapu par sociālo inovāciju – esam pirmie Latvijā, kas vienkāršā valodā par šo komunicē ar plašāku sabiedrību.

Kādi ir biedrības šī gada jeb tālākas nākotnes plāni, projekti?

Šī brīža primārais uzdevums ir pabeigt projektu “CO-ART”. Tā ietvaros ir radītas 24 tiešsaistes izlaušanās istabas ar spēļošanas elementiem ar mērķi uzlabot jaunu kultūras un radošo industriju profesionāļu uzņēmējdarbības un digitālās prasmes. Šobrīd aktīvi strādājam pie šī ievērojamā darba izplatīšanas – aicinām ikvienu reģistrēties un izmēģināt vismaz vienu izlaušanās istabu mājaslapā co-art-hub.eu un tiem, kas meklē inovatīvas apmācību metodes, ielūkoties sagatavotajā rokasgrāmatā par šo metodiku.

Savukārt, ilgtermiņā esam nospraudušas mērķi jaunajos projektos
tiekties uz digitālitehnoloģisko sociālo inovāciju, jeb “Tech For Good” un starpsektoru sadarbības veicināšanu kā Latvijā, tā Baltijas jūras reģiona valstīs. Īpaši interesējamies arī par iespējām tehnoloģiskajām inovācijām medicīnas jomā – tas gan ir lauciņš, kurā vēl daudz jāattīstās un jāmeklē partneri.

Nupat NVO namā ir izstādīta jūsu organizācijas izstāde par nopietnu tēmu - cilvēktiesības saskaņā ar Eiropas Savienības Pamattiesību hartu. Pastāstiet, kas tajā redzams un kāpēc to būtu jāapskata?

Šī izstāde tika radīta projektā, kas tika ieplānots par godu šīs hartas desmitajai gadadienai, taču Covid ietekmē tas tika atcelts un spējām to realizēt vairākus gadus vēlāk. Kopumā tajā iespējams redzēt jauniešu interpretāciju par to, kā viņi saredz savas brīvības un tiesības, kuras kā privilēģiju gadu gaitā iedzīvotājiem nodrošina Eiropas Savienība – visu caur Pamattiesību hartas rindām. Sakritības pēc, pirmie pasākumi šim projektam sāka notikt pagājušā gada sākumā un tajā brīdī jautājums par brīvībām un tiesībām kļuva īpaši tuvs ļoti daudziem eiropiešiem (un jo īpaši Baltijas iedzīvotājiem) saistībā ar kara sākumu Ukrainā. Ja līdz šim daudziem no jauniešiem par šo bija maz izpratnes un viedokļu, tad pēc 2022. gada februāra mēs projektā “NICE: Nobody Ignores the Charter of the European Union” varējām apspriest demokrātijas un miera nozīmi ļoti personīgā kontekstā.

Ja kādu ir ieinteresējusi biedrības “Sociālās inovācijas centrs” darbība, kā var sazināties vai kur vislabāk meklēt informāciju par jūsu organizāciju?

Noteikti iesakām apmeklēt mūsu mājaslapu – tajā pieejama visplašākā informācija par mūsu aktivitātēm un arī pamatinformācija par sociālo inovāciju latviešu valodā. Ja tomēr rodas kāds konkrēts piedāvājums, mēs vienmēr ļoti operatīvi atbildam arī uz e-pastu info@socialinnovation.lv!

Noslēgumā - ko Jūs gribētu vēlēt kolēģiem – citu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem?

Es jau vairāk nekā 20 gadus esmu aktīvi iesaistīta nevalstiskajās organizācijās un no sirds ticu, ka tā ir vienreizēja iespēja mainīt cilvēku dzīves uz labāko pusi – katrai organizācijai un indivīdam savā veidā. Mūsu organizācijas vārdā novēlu daudz jauninājumu! Lai nebijušas idejas un inovatīvi risinājumi palīdz paveikt arvien vairāk labo darbiņu.

Leave a Comment.

Kategorijas
This site is registered on wpml.org as a development site.